Królowa kropek

art
Już kolejny rok z rzędu przed galerią Davida Zwirnera w Nowym Jorku gromadzi się tłum miłośników Yayoi Kusamy. Japońska artystka okrzyknięta została niedawno na podstawie muzealnych odwiedzin najpopularniejszym twórczynią na świecie. Give Me Love jest jej najnowszą wystawą w Stanach Zjednoczonych.

Poprzednia ekspozycja w Nowym Jorku Yayoi Kusama: I Who Arrived in Heaven szybko zyskała miano jednej z najchętniej oglądanych i komentowanych przez media. Jako nowa atrakcja turystyczna miasta dziennie przyciągała tysiące gości. Media społecznościowe, a zwłaszcza użytkownicy Instagramu oszaleli na punkcie Mirrored Room - instalacji składającej się z wielkości garderoby pomieszczenia, pełnego luster i mieniących się kolorowych diod. Oprócz okazji do refleksji nad przemijaniem i wiecznością, które były intencją artystki, wizyta w lustrzanym pokoju stała się pretekstem do niezliczonych zdjęć i krótkich filmików wideo. Kusama stała się tematem modnym nie tylko wśród krytyków sztuki. Swoją obecność w popkulturze zaznaczyła już zresztą w 2011 roku za sprawą współpracy z marką kosmetyczną Lancome i Marciem Jacobsem przy tworzeniu akcesoriów dla domu mody Louis Vuitton.

 

Karierę rozpoczynała jeszcze w rodzinnej Japonii, studiując malarstwo w Kyoto. Jednak to Nowy Jork, gdzie przybyła w późnych latach pięćdziesiątych uznać można za jej artystyczną oazę. Charakterystycznym elementem dla sztuki Kusamy są przede wszystkim ikoniczne kropki, bądź też grochy. Ich okrągły kształt, przypominający słońce, jest według artystki symbolem energii i życia, a tym samym drogą do nieskończoności. Organiczne kształty, optyczne złudzenia i wzory mają być dla odbiorcy hipnotyzujące i symbolizować różne płaszczyzny.

 

 

Sztuka Kusamy, choć bardzo personalna, potrafi zjednoczyć odbiorców na całym świecie. Artystka łaczy w niej zarówno minimalizm, jak  i pop art, abstrakcję oraz konceptualizm.  Nie ogranicza się przy tym do jednej formy przekazu – pośród jej dzieł znaleźć można obrazy, rzeźby, plenerowe instalacje, performance, a także słowo pisane.

 

Najnowsza wystawa Kusamy w Nowym Jorku składa się z trzech części. Wizytę w galerii Zwirnera rozpoczyna seria obrazów bogatych w dynamiczne wzory. Według artystki mają one wymiar autobiograficzny. Nazwane w nietypowy sposób, przykładowo Fear of Youth Overwhelmed by the Spring Time of Life (dosłownie z ang. “strach przed młodością przytłoczony wiosną życia”) symbolizują spowiedź Kusamy na kolorowych płótnach. Stanowią kontynuację eksplorowania form i przestrzeni w sztuce artystki.

 

 

 

Kolejnym punktem wystawy są stalowe rzeźby w kształcie dynii, podziurkowane i pokryte malowanymi kropkami. Ich rozmiary przypominać mają ludzkie proporcje. Pokryte lustropodobną powierzchnią mają absorbować odbiorcę poprzez widok własnego odbicia. Motyw dynii obecny jest w sztuce Kusamy od wczesnych lat studiów, co po raz kolejny dowodzi konsekwencję artystki.

 

Główną atrakcją wystawy jest jednak debiutujący w Stanach The Obliteration Room. Biała przestrzeń, imitująca gospodarstwo domowe pokrywa się z czasem kolorowymi grochami o różnych odcieniach i rozmiarach. A to wszystko za sprawą gości odwiedzających wystawę, którym przy wejściu wręczany jest arkusz z naklejkami. Można przykleić je na dowolny obiekt taki jak sofa, kuchenka czy regał z książkami. Dzięki połączeniu kolorów przestrzeń stopniowo przekształca się w jednolitą całość. Zabawa z kolorem i kształtem jest atrakcją dla publiczności w każdym wieku, która poprzez swój aktywny udział staje się także autorem sztuki. Ciekawe czym następnym zaskoczy nas Yayoi?

 

Yayoi Kusama

Give Me Love

David Zwirner Gallery, Nowy Jork

 

Autor: Julia Wysocka 

 

5

Dodaj komentarz

piątek, Lipiec 25, 2014
Museum of Modern Art w Nowym Jorku pokaże wystawę w całości poświęconą Björk. Wystawa obejmie muzykę ...
czwartek, Maj 15, 2014
Już 22 maja odbędzie się wernisaż węgierskiego artysty Arpada Forgo, reprezentującego nurt optical a ...
poniedziałek, Luty 24, 2014
Muzeum Victoria&Albert w Londynie szykuje kolejną niespodziankę. Wiosną będziemy mogli podziwiać wys ...