ŁÓDŹ DESIGN FESTIVAL PO RAZ 8

events (culture)
Czy odważne projektowanie niesie za sobą obietnicę zmiany życia na lepsze? W jaki sposób wpływa na proces budowania "Brave New World"? Odpowiedzi na te i inne pytania odnaleźć będzie można podczas 8. edycji Łódź Design Festival w dniach 9-19 października br.

W Programie Głównym zostanie pokazanych kilka projektów interpretujących  w bardzo różnorodny sposób hasło Brave New World. Część z nich od wielu miesięcy jest przygotowywana specjalnie na Łódź Design Festival, pozostałe będą miały w październiku polską premierę. Swoje rozumienie hasła przewodniego zaprezentują m.in.: Daniel Charny, Charlie Koolhas, Grupa Projektowa Tabanda, Dennis Elbers i Sven Ehmann oraz Kolektyw pan Generator.

 

INTERAKTYWNOŚĆ

W tym roku Łódź Design Festival stawia przede wszystkim na interaktywność. Oprócz oglądania, będzie można posłużyć się zmysłem dotyku i samodzielnie sprawdzić z jakiego materiału stworzony jest obiekt oraz jaką nadano mu strukturę i fakturę. Co więcej, będzie można naprawiać, przerabiać, odnawiać (również swoje przedmioty), a to wszystko pod okiem fachowców. Na zwiedzających czekać będzie Strefa Testów przygotowana przez grupę projektową TABANDA.  To interaktywna wystawa i twórczy plac zabaw prezentujący cztery materiały – drewno, papier, metal i tekstylia. Artyści spróbują pokazać, w jaki sposób surowiec i tworzywo, przechodząc przez ludzki umysł i ręce, przekształcają się w formy - architekturę, wzornictwo czy instalacje artystyczne. Procesowi projektowania przyjrzeli się również Dennis Elbers i Sven Ehmann, kuratorzy projektu RESOLUTE - DESIGN CHANGES. Pod lupę wzięli aktualny stan społecznej odpowiedzialności designerów; śledzili w jaki sposób proces projektowania umożliwia kształtowanie społeczeństwa oraz jak zmienia się jego sposób postrzegania designu. 

 

BRAVE NEW WORLD

Jak co roku, miłośnicy sztuki projektowania graficznego wyczekują na premierę oprawy graficznej Łódź Design. Od samego początku organizatorzy postawili na współpracę z najlepszymi, łódzkimi grafikami. Stworzony przez Studio Kretywne Progessivo layout tegorocznej edycji festiwalu w przewrotny sposób zwraca uwagę na design i jego rolę w świecie. "Tworząc identyfikację zastanawialiśmy się, czy "brave new world", to coś nowego, czy też spojrzenie naprzód, w kontekście tego co już było. Czy czysta forma to nowoczesność, czy też ukłon w stronę klasyki?" - mówi Mateusz Lipski z Progressivo.

 

Dzięki wsparciu Urzędu Miasta Łodzi i przyjętej przez niego strategii rozwoju poprzez przemysły kreatywne, festiwal nieustannie się rozwija. Atrakcje tegorocznej edycji trudno zliczyć, a różnorodny program stwarza okazję do zapoznania się nie tylko z aktualnie panującymi w świecie designu trendami, ale także z najciekawszymi przestrzeniami Łodzi. Dwa duże centra festiwalowe - Art_Inkubator przy ul. Tymienieckiego 3 oraz dawna Tkalnia Marcusa Silbersteina przy ul. Piotrkowskiej 250 to niemal 10 000 m² designu. Warto więc zarezerwować sobie czas między 9 a 19 października,  by wziąć udział w święcie designu.

 

Więcej informacji na www.lodzdesign.com

3

Dodaj komentarz

niedziela, Grudzień 04, 2016
Młody twórca, Kuba Larson wciąga nas w wędrówkę po latach 60. Proste, płaskie, monochromatyczne form ...
poniedziałek, Wrzesień 14, 2015
...więc przytul poduchę! Nowa polska marka HUG the stuff zadbała o jej niebanalny design i jakość! R ...
środa, Kwiecień 01, 2015
Porcelana vintage, która wprost zabiega o naszą uwagę. Na ścianę lub stół. Z motywem kapelusznika, ...